Dziś w moje ręce trafiły dwa modele aparatu Nikona, tradycyjny kompakt i lustrzanka cyfrowa. Różnica w cenie to ledwie tysiąc złotych, a dokonamy porównania najbardziej pożądanych parametrów.

Budowa i obudowa

Oba aparaty służą jak sama nazwa wskazuje do fotografowania i to nie ulega wątpliwości. Każde z nich przeznaczone jest jednak do różnych rodzajów zdjęć i rodzajów użytkowników. Aparat kompaktowy wszakże posiada obiektyw i optykę w jednej obudowie. Do najbardziej typowych zastosowań, czyli przede wszystkim zdjęć z imprez i uroczystości a także fotografowania krajobrazów jest on idealny. Lustrzanka daje większą swobodę, posiada o wiele bardziej rozbudowaną optykę, dzięki zastosowaniu większej matrycy i możliwości wymiany obiektywów pozwala fotografować praktycznie wszystko.

Dostarczony zestaw

Wraz z aparatem kompaktowym trafił do nas kabel do transmisji danych, akumulator i ładowarka. Na dołączonej płycie znajdowało się oprogramowanie do podstawowej obróbki zdjęć i ich katalogowania. Z lustrzanką natomiast otrzymaliśmy to, co w przypadku kompaktu i do tego dwa obiektywy. Jeden z nich to teleobiektyw a drugi to standardowy model, który może być wykorzystywany do zdjęć zbliżonych oczekiwaniami do kompaktu.

Ustawienia

Aparat kompaktowy w swoim menu zawiera znacznie mniej opcji ustawień, aniżeli właśnie lustrzanka. Możemy na przykład w przypadku aparatu droższego ustawiać czas naświetlania, czas reakcji przesłony i wiele innych parametrów, które w kompakcie są znacznie ograniczone. Właściwie i tak większość użytkowników kompaktów korzysta jedynie z trybu AUTO i to największa różnica jeśli chodzi o target rynkowy.